Milí priatelia krásnych kameňov,
tajomné čaro, výnimočná farba a hra svetla - to všetko robí drahé kamene vzácnymi. Zriedkavosť výskytu, tvrdosť a stálosť však ich cenu ešte znásobujú. Prirodzená krása a pevnosť drahokamov akoby svedčili o ich nadprirodzenom vzniku a magickej moci. Mnohé pretrvali stáročia a svojimi osudmi sa nejeden z nich zapísal aj do histórie. (Cally Hallová). V našej ponuke nájdete prírodné a opracované minerály zo Slovenska i zahraničia, šperky z drahých kameňov, úžitkové a dekoratívne predmety z Pakistanského ónyxu, Himalájsku soľ, šungit a iné výrobky z rôznych druhov kameňov. Minerály, vhodné podľa znamenia, kryštály a ich vplyv na orgány, meditácia s kryštálom, drahokamové liečivá, čo je čakra, generátor energie a ako to funguje... To všetko nájdete v dolnej časti našej stránky. Nájdete tu aj návod na starostlivosť a ďalšie informácie, ktoré vám môžu pomôcť pri výbere toho správneho kameňa.
Ľudia zbierali odjakživa, vedení akýmsi prirodzeným inštinktom, krásne a hodnotné veci – od lastúr až po zafíry – a používali ich na svoju ozdobu. Dnes sú pre každého, kto si to môže dovoliť, prístupné drahokamy z ktorejkoľvek časti sveta, kde sa získavajú. Na trhoch sa objavujú stále nové druhy drahokamov a neustále sa zdokonaľuje aj klenotnícka technika. Vlastné čaro kameňov – ich krása, trvanlivosť a zriedkavosť – však zostávajú stále rovnaké.
(C.Hallová, Drahé kamene).
Už starobylí Gréci a Rimania verili v magickú silu kameňov a inak tomu nie je ani dnes, preto vám prinášame prehľad niektorých minerálov, ich účinkov a malého návodu na meditáciu s kameňmi.
Mohsova stupnica tvrdosti
Mohsova stupnica tvrdosti je relatívna stupnica tvrdosti minerálov. Zostavil ju FRIEDRICH MOHS (1773 - 1839) ako desaťčlennú skupnu zoradenú tak, že každý tvrdší minerál rýpe do predchádzajúceho mäkšieho. Tvrdosť minerálov môžeme približne odhadnúť aj jednoduchými prostriedkami:
1) mastenec - dajú sa strúhať nechtom, na dotyk sú často jemné a hebké
2) halit - kamenná soľ - tiež možno častočne poškodiť nechtom
3) kalcit - do tvrdosti tretieho stupňa možno rýpať medenou mincou alebo drôtom
4) fluorit - možno rýpať oceľovým nožom
5) apatit, možno rýpať oceľovým nožom
6) ortoklas - živec - minerály s tvrdosťou vyššou ako 6 rýpu do skla
7) kremeň -minerály s tvrdosťou vyššou ako 6 rýpu do skla
8) topás - nemožno rýpať ani pilníkom, pri kresaní často iskria
9) korund - nemožno rýpať ani pilníkom, pri kresaní často iskria
10) diamant - nemožno rýpať ani pilníkom, pri kresaní často iskria